Kam na běžné nákupy ve Francii

Pokud přijedete do Francii poprvé ve svém životě (ať už jako turista či s plánem se zde usadit), tak budete asi trochu překvapeni, co se obchodních značek a obchodů obecně týká. Na rozdíl od Německa, kam Češi rádi jezdí např. právě na nákupy, zde totiž asi většinu krámů nepoznáte.

Česká republika a Německo mají celou řadu stejných obchodních řetězců. Pokud jste někdy v Německu byli, tak dobře víte, že výběr je podobný. Bodejť by ne, když většina prodejen v Čechách, zejména v oblasti potravin, je původem německá. Pokud tedy rádi v ČR nakupujete v nějakém konkrétním supermarketu, je vysoce pravděpodobné, že ho ve Francii nenajdete.

Budete si tedy muset zvyknout nejenom na celou řadu nových prodejen, ale též např. i na nové značky výrobků. 🙂

Potraviny

Začnu s tou nejzákladnější oblastí – a tou jsou potraviny. Bez jídla byste asi dlouho nepřežili. Takže jedna z prvních věcí, kterou po svém příjezdu do Francie uděláte, bude určitě dojít si nakoupit něco k snědku.

Pokud byste si rádi zašli do Kauflandu či Penny, tak Vás předem varuji, že máte smůlu. Nepotkáte zde ani Billu, Albert a co já vím jaké supermarkety teď v Čechách frčí.

Výjimkou je v ČR silně populární Lidl, který zde sice na určitých místech naleznete, ale jeho výskyt je omezen. A nejenom jeho výskyt, ale též jeho sortiment. Určitě neočekávejte takovou nabídku jako v ČR, především co se nepotravin týká.

Kam tedy zajít na nákup?

Nejjednodušší asi bude si najít krám, který je blízko u Vašeho domu. Určitě se nechcete vláčet s taškami bůh ví kolik kilometrů. Pokud máte auto, tak to máte samozřejmě širší výběr.  Mrkněte se tedy do google map, zadejde např. výraz „supermarché (m.)“ = supermarket, a ve Vašem okolí určitě najdete jeden z těchto obchodů:

Toto jsou největší obchodní řetězce ve Francii. Můžete se i setkat s tím, že ve velkých městech jsou některé čtvrti obsazeny výhradně pouze některými řetězci. Nebo aspoň mně to tak připadá. 😀 V mém nejbližším okolí naleznu např. pouze samé Carrefoury a Franprix, ale Auchan či např. Intermarché ani jeden.

Osobní tipy

Velké obchodní řetězce mívají svoje věrnostní programy. Doporučuji si věrností kartičku pořídit v tom obchodě, do kterého budete chodit opravdu pravidelně. V Čechách toto sice také existuje, ale já osobně jsem si v ČR nepořídila ani jednu takovouto kartičku, jelikož výhody mi nikdy nepřišly extra velké.

Naopak zde ve Francii se nám slušně vyplácí tuto kartičku mít. Věrností sleva je občas až 80 %, a to i např. na zboží, které stojí okolo 12 eur. S kartičkou Vás pak vyjde třeba na pouhá 3 eura a to už se vyplatí. Každý měsíc takto ušetříme desítky eur.

Zajímavostí může pro někoho být obchodní řetězec Picard. V tomto krámě totiž naleznete pouze mražené produkty – od ovoce, zeleniny, ryb až po makronky. Všimla jsem si, že Francouzi rádi nakupují mražené produkty, takže Picard tu hraje prim.

Já osobně dávám přednost nákupu čerstvých potravin na trzích. Pokud by Vás zajímalo více informací o trzích, na tomto odkaze naleznete jeden z mých předchozích článků, který se věnuje výhradně nakupování na trzích.

Chybu určitě neuděláte pokud zavítáte do nejbližšího pekařství – „boulangerie (f.)„, řeznictví – „boucherie (f.)„, obchodu se sýry – „fromagerie (f.)„, apod.

Vybavení do bytu

Pokud jste právě přijeli a úspěšni si našli Vaše bydlení, určitě si budete chtít trochu vybavit Vaše nové hnízdečko. Jestliže teprve hledáte nové bydlení, tak si neváhejte přečíst můj článek, který se tomuto tématu věnuje.

Chcete vybavit Váš byt drobnostmi, např. nezbytnými věcmi do kuchyně či koupelny a nechcete za ně utrácet majlant? Představím Vám nyní několik variant obchodů, ve kterých nakupuji já. Dekoraci v nich též seženete.

1) Jednou z možností je nákup v obchodním řetězci Ikea. Ten zde existuje stějně jako v ČR a je zde též stejně oblíbený. Sortiment je téměř totožný a ceny jsou přívětivé. Budete-li tedy na začátku dělat nějaký větší nákup s vícero zbožím, tak se Vám určitě vyplatí do tohoto obchodu zajet či si nakoupit přes internet.

2) Jestliže však potřebujete nakoupit jen pár drobností nebo byste rádi něco jiného než má celý svět (avšak pouze celá Francie 😊), vyzkoušejte tyto následující krámy. Značek existuje samozřejmě více, avšak já Vám dám typy na tři obchody, ve kterých ráda nakupuji já.

Naleznete je jak v centrech, tak ve „větších vydáních“ na okrajích měst. V centru měst jsou obchůdky zpravidla menší a není takový výběr, ve větších nákupních zónách mohou mít některé z těchto krámů klidně až 3 či 4 patra.

Nakoupíte zde od metliček až po ručníky, opravdu záleží co hledáte. Tyto obchody mají též svoje internetové stránky, můžete si tedy nakoupit i z pohodlí domova a nechat si balík doručit až domů, či si v některých případech zboží vyzvednout na určité prodejně.

Elektronika a větší vybavení bytu/nábytek

Do základního vybaní bytu v dnešní době patří též i eletronika. Drobné domácí spotřebiče seženete i ve výše zmíněných prodejnách. Existují ale samozřejmě i další krámy, které se na elektroniku zaměřují a je tam větší výběr. Zkusit můžete např. Darty či Boulanger, kde seženete téměř vše od ručního mixéru až po pračku.

Nakoupit můžete též v obchodě Fnac, kde seženete elektroniku, ale též např. knihy. Pokud však nakupujete online, pozor na to, že jejich stránky fungují jako marketplace a naleznete tam tedy i nejrůznější zboží od celé řady obchodních partnerů = „vendeurs partenaires (m.)„.

Stejně tak fungují též stránky obchodu Conforama, který nabízí především nábytek a elektroniku. Na nábytek a domácí spotřebiče můžete samozřejmě též do již výše zmíněné Ikea nebo např. do prodejny BUT.

Pro kutily

Domácí kutilové mohou zavítat např. do Castorama, Leroy Merlin či Bricorama. Pokud Vám doma praskne těsnění u kohoutku či žárovka, zde je určitě najdete. Stejně tak naleznete i v těchto obchodech různou dekoraci do domácností.

Obecně většina výše zmíněných prodejen má nabídku širokou a nabízí i vše zde již zmíněné dohromady. Zpravidla Vám tedy bude stači vyrazit pouze do jednoho z těchto obchodů a seženete tam většinu toho, co potřebujete.

Drogerie

Specifikum, které je možná ještě dobré zmínit (protože se na něj lidé hodně ptají) je drogistické zboží. Pokud ve Vaší ulici běháte sem a tam a marně hledáte Rossmanna či Tetu, tak věřte, že hledáte zbytečně.

Drogerie jako takové (teď myslím se základním nepředraženým zbožím) ve Francii v podstatě neexistují. Sprchové gely, šampony apod. za normální ceny se nakupují v supermarketech.

Tam často naleznete i základní kosmetiku. Jestliže byste ale rádi nějakou „lepší“ kosmetiku, stačí zajít do lékárny. Např. v Paříži se Vám určitě vyplatí zajít do lékárny Citypharma v ulici 26 rue du Four v 6. obvodě. Já bydlím od této lékárny opravdu kousek, takže lepší kosmetiku chodím nakupovat výhradně tam, jelikož ceny jsou tam nesrovnatelně nižší než kdekoliv jinde v Paříži.

Navštívit můžete též prodejny specifických značek, které se zaměřují na produkty osobní péče a kosmetiku. Řekněme takové „lepší a dražší drogérie/parfumerie“, kde nakoupíte i celou řadu parfémů. Jmenovat lze např. obchody:

Oblečení

Na závěr bych jenom chtěla dodat, že s výběrem obchodů s oblečením Vám příliš nepomohu, ale věřím, že v tomto směru moji pomoc netřeba. Prodejen oblečení existuje ohromné množství, naleznete zde i stejné značky jako v ČR – Zara, H&M, C&A, atd.

Avšak já strašně nerada nakupuji, takže Vám nějaký spešl obchod nedoporučím. Možná snad jen prodejnu Kiabi, která v ČR neexistuje, ale ve které se dá ve Francii nakoupit docela hezké zboží a relativně za hubičku. Sportovní oblečení za příjemné ceny (samozřejmě i včetně sportovního vybavení) seženete v Česku též známém Decathlonu.

Pokud rádi nakupujete z druhé druhy, pak byste se asi měli seznámit s pojmem „friperie (f.)„. Tedy obchod se starším oblečením, které již někdo nosil, ale přitom je stále ve velmi dobrém stavu. Žijete v Paříži? Najít ten správný krám Vám může pomoct např. tento článek. Online nákup mezi fyzickými osobami pak probíhá např. na Vinted, kde je nabídka enormní.

To je ode mě pro dnešek vše a doufám, že nyní už se při nákupech ve Francii jen tak lehce neztratíte. 😉

Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

2 komentáře u „Kam na běžné nákupy ve Francii“

  1. Dobrý den / ahoj, děkuji za článek! Zrovna tento týden jsem v Paříži na studijní stáži a sháním prací gel 😀 (a boty) a tohle mi pomohlo, takže ještě jednou díky! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *