Základní teorie týkající se hledání si bydlení ve Francii

Přijíždíte do Francie či se teprve na tento krok chystáte a rádi byste si našli vhodné ubytování? Nevíte ale, na jaké formality se připravit a jak obecně vypadá postup při uzavírání nájemní smlouvy ve Francii?

Najít si ubytování, zejména ve velkých městech jako je např. Paříž, nemusí být vždy tou nejjednodušší záležitostí. Ve Francii po Vás totiž bude vyžadována celá řada různých dokumentů a je dobré si vše dopředu zjistit a připravit.

V dnešním článku se pokusím shrnout, na co je dobré se připravit předtím, než se pustíte do hledání Vašeho nového bydlení a jak následně bude celý proces zhruba probíhat.

Pokud bych na něco zapomněla, klidně piště do komentářů. 🙂

Připravte si „dossier“ = Vaši složku dokumentů

Pokud se chystáte najít si nové bydlení pouze pro sebe a nejste student, budou po Vás s největší pravděpodobností vyžadovány tyto dokumenty:

    • Pièce d’identité (f.) – kopie např. Vašeho občanského průkazu či pasu
    • Justificatif de ressources (m.) = potvrzení o Vašich příjmech (nejčastěji např. 3 poslední výplatní pásky, jestliže jste zaměstnanec)
    • Justificatif de domicile (m.) = potvrzení o bydlišti (např. faktura za elektřinu na Vaše jméno apod.)
    • Justificatif de situation professionnelle (m.) = potvrzení o Vaší profesní situaci (např. Vaše pracovní smlouva).

Jaké další dokumenty jako potvrzení po Vás mohou být požadovány naleznete na oficiálních stránkách Service-Public.fr, konkrétně na tomto odkaze.

Často po Vás může být též požadován např. Váš RIB („Relevé d’Identité Bancaire“ = bankovní údaje), kopie Vašeho posledního daňového přiznání a veškeré potřebné dokumenty ze strany ručitele (kopie jeho občanky, jeho poslední daňové přiznání, … viz více též na výše uvedeném odkaze).

Naopak některé dokumenty, které jsou příliš osobní, nemá pronajímatel právo po Vás požadovat. Jedná se např. o výpis z Vašeho bankovního účtu, výpis z trestního rejstříku, kopii Vaší carte vitale, apod.

Na přípravě Vaší složky = „dossier (m.)“ si dejte opravdu záležet. Na trhu s byty vše probíhá docela rychle, tedy především ve velkých městech. Hezky připravená složka a díky ní dobrý první dojem je často velice důležitý.

Nutnost mít ručitele

Ručitel, ve francouzštině tzv. „garant (m.)“ neboli ručení třetí osobou = „caution (f.) d’un tiers“, je vyžadován ve většině případů podpisu nájemní smlouvy.

Osoba, ať už fyzická či právnická, se zavazuje, že v případě, kdy Vy nebudete moci platit nájemné, ho uhradí za Vás. Ručitelé jsou vyžadování jak po cizincích, tak i místních Francouzích.

Podmínkou je, že ručitel musí být francouzská fyzická či právnická osoba. Pokud tedy máte někoho, kdo je ochoten se za Vás tímto způsobem zaručit (nejčastěji se může jednat o člena rodiny), máte téměř vyhráno.

Ve Francii existují dva základní typy ručení – „caution simple (f.)“ = ručení jednoduché a  „caution solidaire (f.)“ = ručení solidární. V prvním případě je pronajímatel povinnen se v případě nezaplacení nájemného nejdříve obrátit na Vás a řešit nezaplacení nejdříve s Vámi. V případě druhého – solidárního – ručení se může obrátit na ručitele přímo. Více informací naleznete zde.

POZOR – neplést si „caution solidaire (f.) „ s „clause de solidarité (f.) zmíněnou níže v odstavci spolubydlení.

Co ale dělat, pokud ve Francii nikoho neznáte, a tedy ani žádného francouzského ručitele logicky ještě nemáte?

1) Jednou z možností je si hledat bydlení, kde ručitel není vyžadován. Takovéto nabídky jsou k sehnání docela zřídka, ale povést se Vám to samozřejmě může. Pozor ale na podvodníky či nelegální nájmy. Pokud někdo nevyžaduje ručitele, tak je velká šance, že dotyčný pronajímá byt na černo.

2) Další možností je si najít spolubydlení = „colocation (f.)“, kde nemusí být ručitel vyžadován u každého nájemce. V bytě mohou bydlet např. 3 nájemci, a přitom je požadován pouze jeden ručitel. Nebo není ručení vyžadováno vůbec. Při spolubydlení ale pozor na to, jaký typ smlouvy budete uzavírat.

    • A) colocation avec bail simple = spolubydlení, kdy má každý nájemce svoji vlastní nezávislou smlouvu a Váš ručitel tedy ručí pouze za Vás.
    • B) colocation avec bail unique = spolubydlení, kdy všichni nájemci podepisují jednu a tu samou smlouvu. Tento typ smlouvy zpravidla obsahuje tzv. doložku solidarity mezi spolubydlícími = „clause de solidarité (f.)“. Díky této doložce se tedy může stát, že pronajímatel, který neobdržel celkovou částku nájemného za celý byt, se obrátí na Vás/Vašeho ručitele pro splacení dluhů jiného spolubydlícího.

3) Pokud však toužíte po soukromém bydlení a vlastního ručitele nemáte, nemusíte se bát, jelikož existuje možnost si za službu ručitele zaplatit. Využít můžete např. službu Garant Me nebo Unkle. Výše poplatku, kterou budete muset hradit pak závisí zpravidla na výši nájemného, které budete měsíčně platit. Studenti pak mohou sehnat ručitele i zadarmo a to konkrétně díky řešení VISALE. Stačí splňovat jejich podmínky.

Pro studenty

Pokud přijíždíte za studiem na omezenou dobu, tak pro Vás bude asi nejvýhodnější se ubytovat na místních kolejích – obraťte se tedy na organizaci CROUS („Centre régional des oeuvres universitaires et scolaires„) v místně Vašeho studia.

Tento typ ubytování však vyřizujte co nejdříve před Vaším odjezdem, zájem je veliký a míst je omezený počet. Jedná se totiž o nejlevnější způsob bydlení pro studenty. Pokud byste zde místo nesehnali, zajímavou alternativou jsou i soukromé studentské koleje = „résidences étudiantes privées (f.)“. Ceny jsou trochu vyšší než na státních kolejích, ale zůstanete v centru studentského života.

Pokud byste raději do čistě soukromého bydlení a koleje Vás příliš nelákají, využít můžete např. právě výše zmíněného spolubydlení. Možností ale existuje více.  Hádám, že když přijíždíte za studiem, tak již francouzsky alespoň trochu umíte. Mrkněte tedy např. na tyto stránky, kde jsou dané možností hezky rozebrány.

Jak a kde hledat bydlení?

Pokud nechcete platit poplatky realitním kancelářím = „frais (m.) d’agence“, které mohou vyjít i na výši jednoho nájemného, pak pro Vás asi bude v dnešní době nejjednodušší hledat přes nějaké webové stránky.

Webových portálů existuje celá řada, avšak pozor, ne vždy se může na těchto stránkách jednat o solidní nabídky. Proto nikdy nikomu neposílejte žádnou finanční zálohu dopředu dokud byt neuvidíte a nebudete mít podepsanou smlouvu!

Mezi nejznámější webové portály patří např.:

Já osobně upřednostňuji zcela jiné stránky, které nemusí být pro všechny tak známé a využijete je spíše tehdy, pokud již nějakou dobu ve Francii žijete, již máte nějaké sociální kontakty a např. se chystáte pouze stěhovat z jednoho místa ve Francii na jiné.

Hovořím o „Gens de Confiance“  – polo-uzavřenou komunitu lidí, která je založena, jak již název vypovídá, na důvěře. A proč píši polo-uzavřenou? Je to z toho důvodu, že abyste byli do této komunity přijati, musíte být schváleni alespoň dalšími třemi členy.

Pokud jste tedy teprve do Francie dorazili a hledáte svoje první bydlení, tak této stránky asi nevyužijete. Na druhou stranu, jestliže již někoho ve Francii znáte, dostat se do této komunity není zase tak extrémně těžké. Stačí se poptat v okolí, zda již v ní někdo je. Využívá ji totiž velké množství lidí.

Já osobně využívám tyto stránky k hledání práce, nabízení a poptávání služeb, nákupu a prodeji bazarových věcí, ale mimo jiné jsme právě i na těchto stránkách našli náš současný byt. Jednání mezi členy je zpravidla opravdu rychlé, a do této doby jsem se setkala pouze jednou s jedním negativním chováním, které však správci sítě okamžitě a přiměřeně vyřešili.

A pokud už jsem našel svoje nové bydlení, co bude následovat?

Pokud Vaše prohlídka proběhla ve Váš prospěch, pak už nezbývá než podepsat „contrat (m.) de location“, též nazývanou „bail (m.)“ = nájemní smlouvu.

Před podpisem si též ověřte, co vše zahrnují měsíční poplatky = „charges locatives mensuelles (f.)“, jelikož ve většině případů se budete muset k elektřině, případně k vytápění či plynu, přihlásit samostatně! Což ale není příliš složité. Potřebovat budete pouze Váš občanský průkaz, Vaši nájemní smlouvu a jméno předchozího nájemce bytu.

V případě elektřiny se budete asi nejčastěji obracet na EDFElectricité de France“ a v případě plynu na Engie (dřívější GDF Suez – Gaz de France“), ale existují samozřejmě i další poskytovatelé. Nejjednodušší pro Vás ale asi bude se přihlásit ke stejnému poskytovateli, u kterého byl předchozí nájemník.

Při podpisu smlouvy po Vás bude též na 99 % požadována kaucedépôt (m.) de garantie“, ve výši nejméně jednoho měsíčního nájmu. Jestliže máte svoji šekovou knížku, tak často v podobě vypsání šeku. Tato kauce (či daný šek) Vám bude vrácena po ukončení nájmu, jestliže bude byt v pořádku.

Zároveň s touto kaucí po Vás bude požadováno zaplatit nájemné za aktuálně probíhající měsíc. Nájemné musí být zpravidla zaplaceno k prvnímu dni nového měsíce.

Po podepsání smlouvy

Podpisem smlouvy ještě není ale vše dovršeno. Je potřeba vyhotovit tzv. „état des lieux (m.)“, v podstatě dokument o stavu daného bydlení.  Tento dokument byste měli vyhotovit společně s pronajímatelem při předávání klíčů = „remise des clés (f.)“.

Je v něm třeba poznamenat jak stav bytu obecně, tak udělat např. podrobný inventář veškerého vybavení bytu (ano, i jednotlivé skleničky se dají spočítat), a to především pokud si pronajímáte byt již vybavený. Na vyplnění si dejte dobrý pozor.

Pokud uvidíte nějaké škody v bytě, do tohoto dokumentu je určitě zaneste, aby Vám je majitel např. nechtěl při Vašem odchodu naúčtovat a strhnout Vám je z kauce.

Nezapomeňte na pojištění!

Na závěr je pak nutné Vaše nové bydlení pojistit. Sjednat pojištění domácnosti = „assurance habitation (f.)“ je nezbytné, jelikož toto pojištění je od roku 2014 povinné pro všechny nájemce, bez ohledu na to, zda je byt pronajímán bez vybavení či s vybavením.

K placení Vašeho nájemného budete moci při splnění určitých podmínek využívat „aide financière (f.)“ = peněžní pomoc státu. Příspěvek na bydlení = „allocation (f.) de logement“ vyplácí CAFCaisse d’Allocations Familiales“, konkrétně se jedná o APLAide Personnalisée au Logement“. Na tomto odkaze si můžete zkusti vypočítat, zda budete mít na příspěvek nárok.

Záleží ale na celé řadě podmínek, např. Vašem příjmu, Vaší rodinné situaci apod. Příspěvek na bydlení tedy není přidělován automaticky a je třeba si o něj zažádat.

To je asi tak vše, co mě k tomuto tématu nyní napadá. Řekla bych ale, že toho je i tak na první pohled hodně ke vstřebání. Tak ať se Vám brzy podaří najít Vaše nové bydlení. 😊

Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *