Letní speciál: Průvodce po Paříži ve stylu „Jak na…“ – část 2.

Jak jsem slíbila, tak také plním. Přidávám pokračování svého letního speciálu. 🙂

Nebudu se zde dlouho rozepisovat a pustíme se do toho. Na začátek jen malá poznámka. Pro ty z Vás, kteří ještě nečetli první díl mého letního článku, tak vřele doporučuji si přečíst nejdříve ten. Jednoduše proto, abyste se dostali do obrazu. První část můžete najít na tomto odkaze, kde též naleznete celkový úvod k mému letnímu speciálu.

Pusťme se tedy do toho a začněme rovnou pátou oblastí, která je k přežití nejenom v Paříži životně důležitá! Všechny následující tipy a rady budou samozřejmě opět ve stylu „jak na“ a vhodné pro „low budget trips„. 🙂

5) Jak na zajištění základních životních potřeb – jídlo, pití, toalety…

Jídlo

K přežití v Paříži budete samozřejmě potřebovat jíst a pít. Nejlevnějším způsobem pro Vás bude dojít si do místního obchodu, nakoupit si a připravit si vlastní sendviče. K tématu nákupů ve Francii jsem již napsala jeden samostatný článek, tak si ho můžete přečíst zde, pokud se příliš ve francouzských obchodech neorientujete.

Dopřát si samozřejmě můžete též celou škálu nejrůznějších rychlých občerstvení. Od McDonaldu a Burger Kingu až po KFC. Pokud byste rádi nějaké rychlé, ale zdravější nesmažené občerstvení, můj typ jsou bagely-např. v podnicích Bagelstein.

Můj první bagel jsem ochutnala v New Yorku, takže ho mám spíše spojený s Amerikou, a to i přesto, že se prý originálně jedná o východoevropskou židovskou specialitu a do Ameriky byl pouze dovezen. Věřte ale tomu, že i Francouzi umí udělat opravdu delikátní bagel.

Přidám sem i můj osobní tip na příjemný oběd na čerstvém vzduchu, který nevychází příliš draze. Zajděte si do Bagelstein v 7. obvodě na této adrese: 44 Av. Bosquet, 75007 Paris, kousínek do Eiffelovky.

Obsluha v tomto Bagelsteinu není bohužel zrovna  dvakrát příjemná, ale třeba budete mít štěstí na někoho sympatického a usměvavého. Já tam chodím pravidelně jednou za měsíc a štěstí jsem zatím na milý personál neměla ani jednou.

Zpátky ale k mému obědovému typu. 😀 Stačí si tedy koupit bagel (samotný, tzn. bez pití a dezertu, stojí 6,90 eur, k dostání i  o trochu dražší meníčko) a následně udělat pár kroků, a můžete si sníst svůj sendvič přímo pod Tour Eiffel a užívat si překrásný výhled.

Můj oblíbený bagel je plněný uzeným lososem (nese název Léontine) a jak jsem již výše řekla, podnikáme toto každý měsíc, a je to fajn, i když zrovna poprchává.

Radši něco sladkého…

Pokud máte chuť na něco sladkého, tak si můžete koupit zmrzlinu, která v horkých letních dnech osvěží. Rozšířenou značkou zmrzlinářských obchodů je Amorino, stačí zadat do google map a vyjede Vám hned několik jejich poboček po Paříži.

Já osobně však doporučuji jinou zmrzlinárnu, a to v 5. obvodě: Gelati d’Alberto na adrese 45 Rue Mouffetard, 75005 Paris. Tam mi prostě chutná nejvíce v celé Paříži.

Je to kousek od Panthéonu, tak pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuji. Pozor však na to, že přes zimu zavírají a otvírají zase až kolem dubna. Za dobrou zmrzlinu si samozřejmě připlatíte, neočekávejte kopeček za euro. 🙂

Pití

Dobrou zprávu pro Vás mám i co se týká pitného režimu. Pokud máte alespoň trochu ekologické svědomí, tak určitě již máte svoji vlastní láhev, kterou si čepujete pitnou vodou z kohoutku a nekupujete si ty příšerné pet lahve, které se sice dají vytřídit, ale bůh ví, kolik z nich skončí na skládce, kolik se spálí a kolik se jich ve skutečnosti zrecykluje.

Pokud tedy máte svoji láhev a pokaždé na výletě řešíte, kde dočerpat vodu, tak vězte, že v Paříži tento problém nebudete muset řešit.

Město Paříž si zakládá na tom, že má každý jedinec ve městě přístup k pitné vodě. V celé Paříži tedy naleznete systém vodních fontánek, které se nacházejí především v parcích (kterých je tu relativně hodně). Jak taková fontánka vypadá si můžete prohlédnou na této fotce.

Toalety

Mezi základní životní potřeby patří i opačná věc než je pouze „přijímání potravy“ – a tou jsou toalety. Není nic horšího, než když začnete potřebovat čůrat a v dohlednu není žádné veřejné wc a do restaurace Vás nechtějí pustit, pokud si nejdřív něco neobjednáte.

V Paříži naštěstí existují veřejné toalety, jsou zcela zadarmo (a čistota tomu bohužel často i odpovídá, pokud zrovna nenarazíte na ty novější, které se samy po použití omyjí), ale pro dámy, které opravdu nemohou očůrat keřík v Champ de Mars je i to záchrana.

Jak takové veřejné wc poznáte můžete vidět na fotce níže. A to by nebyla dnešní doba, kdyby neexistovala i aplikace, pomocí které si vyhledáte nejbližší veřejné wc. Zde odkaz na jednu takovou. A kolik jich celkem v Paříži existuje? Hodně, počty se šplhají do stovek. 🙂

6) Jak na kulturu – návštěva nejenom památek

Aby se neřeklo, tak zde přidám samozřejmě i pár tipů, co stojí za to v Paříži vidět. Všechny památky si můžete prohlédnout zvenčí zadarmo, ale nemusíte se bát, ne všechny jsou placené, pokud se je rozhodnete navštívit i uvnitř. Vzhledem k současné covidové situaci je však občas potřeba provést online rezervaci dopředu a dobře se informovat o podmínkách vstupu.

a) Památky, které můžete navštívit a jsou zdarma bez ohledu na to, jaký máte věk

Před covidem bylo též hodně muzeí a památek, které byly zdarma vždy první neděli v měsíci. Avšak kvůli covidu byla tato výhoda na podzim 2020 zrušena za účelem snížení návalu turistů. Takže si to raději u každé památky dopředu ověřte, aby Vás pak nepřekvapilo, že po Vás chtějí vstup zaplatit.

Zároveň pozor na to, že na památkách či v muzeích po Vás může být požadován negativní „pass sanitaire“ = covid pas!

b) Památky, které jsou zdarma pro všechny občany EU do 26 let

V tomto případě se stačí prokázat českou občankou. Určitě doporučuji tohoto využít pokud na to ještě máte věk. Ušetříte nesmírně. 😊 Jedná se o:

Celkový výpis památek a muzeí, které jsou celkově či z nějaké části zdarma můžete nalézt zde. Nákup některých vstupenek online např. na tomto webu či na místě. Vstup na Eiffelovku je bohužel pro všechny zpoplatněný. Rezervovat lístky si můžete zde.

c) Můj osobní tip na super podívanou zcela zdarma

Pokud chcete vidět něco zdarma, co ne každý v Paříži viděl, tak mám pro Vás soukromé doporučení. Zamiřte k Invalidovně (Hôtel des Invalides), obejděte si ji hezky dokola a svým pohledem se věnujte především jejím zahradám, trávníkům a příkopům. Pokud budete mít štěstí, tak zde naleznete roztomilé ušáky, kteří zde odpočívají a pasou se.

Toto info je aktuální k létu 2021. Já jsem takový králičí fanatik, takže je s partnerem chodíme pozorovat pravidelně. On se přitom teda spíš nahřívá na sluníčku. 😀

Na jaře jich bylo pouze pár, avšak s příchodem tepla se ti roztomilí ušáci pořádně rozmnožili a když jsem počítala naposledy, tak jsem se dopočítala do čísla 50 a pak už jsem přestala, protože jsem se v tom začala ztrácet. Byli úplně všude!

Uvidíme, jak dlouho je tam správci nechají bivakovat v takovém hojném počtu, takže doporučuji se na ně zajít podívat co nejdříve. Nejlepší časpozorování je mezi 17h a 21h, kdy si dopřávají večeři. 😊

Na jaře jsou pak ještě v okolí Invalidovny k vidění každoročně i ovečky, které jsou zde v parku umisťovány záměrně a „sekají“ zde zdarma travičku. 🙂

7) Jak a kde se nechat otestovat (PCR a antigeny)

Začněme s tím jak. Úplně jednoduše… nejčastěji si necháte prostrčit nějakou tyčinku nosem k mozku, pokud patříte mezi ty šťastnější, tak Vám ji strčí dovnitř pusou. Ale teď už vážně. 😀

Tento bod jsem se rozhodla přidat vzhledem k současné situaci. Na internetu se neustále řeší jak a kde se nechat otestovat. Na úvod je dobré říci, že testy pro cizince jsou ve Francii aktuálně již placené. A od podzimu budou i pro místní, pokud dotyčný nebude mít předpis od lékaře. PCR test prý stojí 49 eur a antigen by měl stát 29 eur .

Pokud potřebujete PCR test, tak většina soukromých laboratoří má podmínku se objednat. Vyhledat laboratoř a objednat se můžete např. přes aplikaci Doctolib. Jestli to po Vás bude chtít číslo Sécu (tedy místní číslo pojištěnce, které jako cizinec mít logicky nemůžete), tak stačí ve většině případů zadat samé nuly.

Jak ale najít laboratoř, která PCR test provádí či lékárnu, která dělá antigeny a přitom se není třeba objednávat?

Nechcete se objednávat? Můžete zkusit navštívit některá odběrová centra vytvořená městem, kde není potřeba si dopředu nic domlouvat. Pro veřejnost jsou vyhrazená zpravidla odpoledne od pondělí do soboty. 

Celkový seznam laboratoří a odběrových míst naleznete na tomto odkaze města. Zde přikládám přímý odkaz na mapu všech odběrových míst s detailnějšími informacemi. Nebo existuje na portálu Santé ještě tato mapka.

S antigenními testy je to jednodušší. Antigen Vám udělají v každé druhé lékárně a na počkaní. Zpravidla se nemusíte ani objednávat, ale pokud chcete, tak samozřejmě můžete – např. právě přes výše zmíněný Doctolib. Seznam a mapku lékáren, které provádějí antigeny naleznete zde. Stačí zadat adresu.

8) Jak se stát pravým Pařížanem/Pařížankou, aneb tři základní pravidla nejenom slušného pařížského“ chování 😊

A na závěr nesmím zapomenout pár základních pravidel, poučení či jak to nazvat, které by bylo vhodné znát před Vaší návštěvou Paříže, pokud chcete zapadnout a vypadat jako správný Pařížan a ne jako turista.

Zaprvé

Pokud cestujete MHD, zásadně se na nikoho nezkoušejte usmívat a koukejte výhradně po celou dobu jízdy do svého mobilu!

Zadruhé

Jdete-li po ulici ve dvojici či v menší skupince, roztáhněte se přes celý chodník a za žádných okolností neuhýbejte protijdoucím!

A do třetice to nejdůležitější!

Nekoukejte po okolních památkách, ale pod nohy (samozřejmě hlavně nenápadně). Pařížani neradi uklízí po svých čtyřnohých miláčcích a pokud chcete svůj pobyt v Paříži přežít bez zásahu do černého, budete se muset naučit kličkovat jako králík.

PS: Pařížani jsou již vycvičení, do h**** šlapou pouze nepozorní turisti, tak pozor a bon voyage. 😀

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

Jeden komentář u “Letní speciál: Průvodce po Paříži ve stylu „Jak na…“ – část 2.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *