100 % en vrac

Stalo se očekávané a mnou předpokládané. Při psaní svého posledního článku na téma snižování odpadu ve francouzském (velko)městě jsem se tak rozepsala, že se z mé původně plánované trilogie stává oficiálně tetralogie. Dnešní článek tedy není tím závěrečným, na ten si budete ještě muset počkat. 😊

Svůj mega dlouhý text jsem tedy rozdělila na další dva články. V tom dnešním se zaměřím na nakupování v bezobalových obchodech a na konec tohoto článku jsem Vám ještě připojila můj osobní tip na tzv. beeswax wrapy.

Vrhněme se tedy na nákupy v bezobalových obchodech. To byl totiž náš další krom poté, co jsme začali nakupovat na trhu, viz předchozí článek „Vive le marché“.

Bezobalové obchody

Ve Francii můžete zaslechnout názvy jako „épicerie 100 % en vrac“ či „magasin sans emballage“. Možná, že se setkáte i s dalšími výrazy, ale tyto dva jsou dle mého názoru nejběžnější. Já osobně je v češtině překládám jednodušše jako tzv. bezobalové obchody, protože přesně to dle mého názoru vystihuje jejich podstatu.

      • épicerie (f.) = potraviny/obchod s potravinami
      • en vrac = volně, na volno
      • magasin (m.) = obchod
      • sans emballage (m.) = bez obalu

Opravdu 100 % bezobalových obchodů ještě není bohužel mnoho, ale ve velkých francouzský městech vždy nějaké najdete. Největší štěstí budete mít v hojnosti asi v Paříži.

Ve většině supermarketů zpravidla naleznete alespoň malý koutek potravin en vrac, tzv. „rayon en vrac (m.)“. Ne ve všech těchto obchodech si však pro zabalení jejich potravin můžete přinést vlastní krabičky a obaly. A v tom je právě ono kouzlo 100 % bezobalových obchodů.

100 % bezoobalové obchody jsou obchody, kde můžete vše nakoupit :

      • en vrac,
      • a zpravidla do vlastních obalů, které jste si přinesli.

My jsme s přítelem do takovéhoto obchodu poprvé zavítali asi před ¾ rokem. O existenci 100 % bezobalových obchodů jsem v té době ještě příliš nevěděla, napadlo mě ale, že určitě něco takového v Paříži bude existovat.

Do google vyhledávače jsem tedy zadala „magasin sans emballage“ a jaká to náhoda, jeden bezobalový obchod se nacházel doslova hned vedle nás. Konkrétně se jednalo a dodnes jedná o řetězec živnostníků pod značkou „Day by Day„.

Dnes vím, že na vyhledávání existuje jednodušší cesta. Stačí využít aplikaci na těchto stránkách https://cartovrac.fr/ . Jedná se o mapu celé Francie, díky které můžete najít všechny prodejny, které prodávájí zboží en vrac. Obchody 100 % en vrac mají zelenou ikonku. Dle mého názoru se jedná o moc hezky zpracovanou aplikaci. Doporučuji Vám ji vyzkoušet.

„Pařížani“ si mohou též přečíst článek na tomto odkaze, kde naleznou pár tipů, kde nakupovat.

Co vše si zde můžete koupit?

Krom základních trvanlivých potravin, jako jsou těstoviny, rýže, mouka, cukr, čaje, koření, apod. zde naleznete dále např. i čokolády, bonbony, domácí kečupy/horčice, olivy, vajíčka, ale také např. mýdla, produkty na úklid, kosmetiku či dokonce i toaletní papír.

Každý obchod může mít jinou nabídku a některé fungují též online. Nakoupíte online a následně si Vaši objednávku v obchodě vyzvednete. Pokud Vás zajímá, co více můžete v těchto obchodech najít a jak tyto jednolivé obchody fungují, prohlédněte si jejich sortiment na jejich webových stránkách.

 

 

 

 

 

 

 

Chtěla jsem Vám sem vložit nějaký seznam 100 % bezobalových obchodů, ale byl by to asi dlouhý seznam, jelikož se zpravidla jedná o drobné živnostníky a každý obchod má své unikátní jméno. Výjimkou je snad jen již jmenovaný „řetězec“ Day by Day.

A jak takový nákup probíhá?

Pokud nenakupujete online, ale přímo v obchodě, přinesete si vlastní vyprázdněnou nádobku, tu si zpravidla budete muset v krámě zvážit (a napsat si na ni její váhu) a následně už si ji naplníte čím chcete.

U kasy prodavačí nahlásíte, co kupujete (pokud to nepozná sám). Ten nádobu zváží, odečte od ní původní váhu, kterou jste na obal napsali Vy, a máte nakoupeno. Hotovo. 🙂

Výhody a nevýhody

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody nákupů v těchto obchodech? Já osobně vidím převážně výhody, avšak pravda je, že je zde jedna podstatná nevýhoda, která může hodně lidí odrazovat. Tou jsou vyšší ceny. I proto si myslím, že k rozšíření épicerie 100 % en vrac dochází relativně pomalým tempem.

Pravda je, že většina produktů v těchto obchodech pochází od lokálních či malých živnostníků. Produkty jsou tedy kvalitní a od toho se odvíjí jejich ceny. Velmi často je cena též vyšší, jelikož se jedná o tzv. bio produkty.

V obchodech ale můžete též nalézt několik málo základních produktů, klidně i z dovozu, které jsou za podobné ceny jako v supermarketech. Osobně si myslím, že se nejedná o horší kvalitu, ale obchody se tímto krokem snaží být dostupné všem.

Další výhodou je vedle kvalitních výrobků samozřejmě nákup zcela bez obalů, respektive en vrac do vlastních opakovatelně použitelných obalů!!!

Navíc jelikož ceny mohou být trochu vyšší, začnete pravděpodobně též přemýšlet nad množstvím, které kupujete a začnete nakupovat pouze to, co opravdu potřebujete a v nejbližší době zkonzumujete. Za další výhodu tedy můžeme označit i redukcigaspillage alimentaire (m.)“ = plýtvání potravinami.

TIP na závěr

Na závěr bych se ráda trochu ještě rozepsala o tzv. beeswax wrapech a ráda bych Vám je tímto doporučila každodenně využívat ve Vaší domácnosti.

Jedná se o voskované ubrousky, které se vyrábí běžně i v České republice. Já se o nich tedy dozvěděla od přítelovi maminky z Toulouse a mé první tři ubrousky jsem od ní dostala jako dárek. Nestačila jsem se popravdě divit, o jakou chytrou vychytávku se jedná.

Ubrousky jsou přírodní a jsou vyrobené z bavlněné látky a včelího vosku. Vyrobit si je můžete snadno i doma. Stačí Vám 100 % bavlněná látka, včelí vosk, žehlička a pečící papír. Do toho jsem se pustila i já a těmito ubrousky na Vánoce zásobila nejenom celou rodinu. Viz moje foto. 🙂

Zda to dotyční opravdu využívají netuším, avšak já osobně tyto ubrousky používám každodenně. K zabalení sýru – aby neuschl, k zabalení nakrojené zeleniny – aby též neoschla, k přikrytí jídla, které jsme nedojedli, apod.

Tyto ubrousky můžete využít k balení téměř všeho. Upozorňuji na slovo téměř, jelikož např. balit do nich syrové maso doporučováno není. Stejně tak ubrousky nesmí přijít do kontaktu s ničím teplým, např. s teplou párou či vodou, jelikož jejich ochranná vrstva vosku se ráda teplem rozpouští.

Ubrousky si tedy můžete vyrobit doma a můžete je následně používat opakovaně bez nutnosti využívat např. plastovou fólii. Pokud ale nejste kreativní tip, nakoupit je můžete ve Francii např. na Etsy.

Musím Vám ale říct, že Vás vyjde mnohonásobně levněji si je doma vyrobit.😊

To je pro dnešek vše. V závěrečném čtvrtém článku na téma snižování odpadu ve francouzském (velko)městě se budu věnovat domácímu kompostování v malém pařížském bytě. I to totiž jde relativně bez problémů. 😊

Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod

Ostatní 3 články na toto téma:

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

2 komentáře u „100 % en vrac“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *