A máme tu závěrečný článek na téma snižování odpadu ve francouzském velkoměstě. Od příště se asi zase zaměřím na něco více „byrokratičtějšího“, avšak nyní ještě něco málo k výše jmenovanému tématu.
Naším větším závěrečným krokem v této oblasti byl nákup tzv. vermikompostéru, o kterém bude právě tento dnešní článek. I v malém pařížském bytě se totiž dá úspěšně (i když s nějakými drobnými zádrhely) kompostovat.
Lombrics – domácí mazlíček 21. století !
Ve francouzštině se můžete pro domácí kompostér setkat s pojmem „vermicomposteur (m.)“, ale častěji se dle mého názoru používá tzv. „lombricomposteur (m.)“. Proč? Výraz „lombric (m.)“ totiž znamená to samé jako „ver de terre (m.)“, tedy hezky česky žížala. Což je základ téměř každého domácího kompostéru.
Pro domácí kompostování existují i další typy kompostérů, které „pracují“ při rozkládání zbytků potravin pouze s bakteriemi – např. s bakterií Bokashi. Na rozdíl od kompostu s žížalami je však pro úplný rozklad zbytků nutné tento kompost následně zapracovat do půdy.
My jsme tedy zvolili pro úplný rozklad zbytků domácí kompostér s žížalami – tedy vermikompostér. Důvodem byl také fakt, že jsem si chtěla pořídit „domácího mazlíčka“. Žížaly jako domácí mazlíček může někomu znít prapodivně. Samozřejmě bychom raději něco chlupatějšího, avšak jelikož během roku furt někam jezdíme, žížaly vyšly jako nejlepší řešení.
Vydrží totiž bez krmení až čtyři týdny, když je předtím pořádně „nafutrujete“ do zásoby.
Pozn.: Což mohu osobně potvrdit, jelikož jsme se akorát vrátili z třítýdenní dovolené a žížalky se mají stále čile k světu a vše za ty tři týdny stihly krásně zpracovat.
Musím zároveň říct, že mám velké štěstí, jelikož můj přítel přijímá mé nápady docela s klidem a neváhá se se mnou pouštět do experimentování. 😊 Nezklamal ani v tomto případě a můj nový nápad pořídit si žížaly jako domácího mazlíčka odsouhlasil. 😊
A kde se vzal nápad začít kompostovat na 32m2 v centru Paříže?
Již delší dobu se mi zdálo, že většinu našeho odpadu, který jde do směsného odpadu, tvoří především organické zbytky. Přišlo mi to jako škoda a začala jsem tedy pátrat na internetu, kde jsem narazila na oblast domácího kompostování.
Zároveň jsem nalezla článek, že radnice hlavního města Paříž rozdává zdarma domácí kompostéry „City Worms“. S nadšením jsem přešla na stránky hlavního města, abych zjistila, že jsem prošvihla „deadline“ žádosti o domácí kompostér a mám tedy smůlu a zadarmo nebude.
Hlavní město kompostéry rozdává pravidelně, avšak pokud se nemýlím maximálně dvakrát do roka. Také radnice jednotlivých obvodů nabízí svým obyvatelům vermikompostéry. Avšak téměr vždy tam existuje podmínka, že musíte v daném obvodě, kde se vermikompostéry přidělují, bydlet.
Minimálně další půlrok se mi tedy čekat nechtělo a vermikompostér jsme si pořídili na vlastní náklady, které vyšly na nějakých 100 eur i s žížalami. Pokud však žijete v Paříži a do kompostéru byste nechtěli nijak více finančně investovat, můžete si počkat na novou výzvu. Jak jsem se dočetla zde, další termín bude vyhlášen na podzim 2020, tak si můžete zkusit zažádat.
A co jiná velká francouzská města?
Pokud žijete v jiném velkém francouzském městě, zkuste před nákupem zapátrat na internetu, zda i Vaše město nemá podobný program jako Paříž (Plan Compost parisien 2016-2020).
- Ve městě Strasbourg například přispívají na vermikompostéry finančně – v současné době konkrétně až do výše 40 eur.
- V Marseille si pak můžete rezervovat vermikompostér za finančí účast 10 eur.
V dalších městech Vám možná nepřispějí na vermikompostér do bytu, ale pokud např. žijete v „immeuble d’habitation (m.)“ = bytovém domě a máte nějaké větší společné prostory, můžete si s Vašimi sousedy zažádat o „composteur collectif en pied d’immeubles (m.)“, společný kompostér, který bude umístěn do těchto společných prostor budovy.
Pokud jste šťastlivec a máte dokonce nějakou malou zahrádku, v Toulouse Vás pak např. s radostí vybaví zahradním kompostérem za menší finanční náhradu (15-20 eur).
Kdy je nejlepší čas pustit se do kompostování ve velkoměstě?
Jak již jsem výše zmínila, my jsme se rozhodli kompostér koupit na vlastní náklady (na jeho výrobu nebyl čas ani příslušenství) a pustit se do toho hned. Což bylo na přelomu dubna/května. A to bohužel nebyl nejlepší nápad. Přes léto nám naše první kolonie poumírala a v září jsme si museli pořídit novou násadbu.
Dle mého osobního názoru tedy není dobré začínat kompostovat ve velkém městě před létem. Pokud Vám celý den svítí přes léto do oken a Váš byt se rád zahřívá, určitě počkejte na podzim.
Jestliže totiž začnete např. v Paříži kompostovat před létem, je zde vysoké riziko, že Vám žížalky zemřou během letních „canicules (f.)“, tedy vln veder – stejně jako se to stalo nám. Ani pravidelné závlahy nepomohly.
„Nerozjetý“ kompostér, kde teploty v bytě neklesnout pod 35 stupňů není dobrý nápad. Takových teplot někdy dosahujeme v našem malém bytě a to je směřován převážně na východ. A co teprve takový byt s okny pouze na jih?
Stejným extrémem může být též zima, jestliže si vermikompostér budete objednávat po internetu. I když v posledních letech už zimy nebývají tak silné, stále občas venku mrzne.
Pokud by se Vaší přepravní společnosti zatoulal Váš balík se žížalami a strávil několik dnů v prochladlých skladištích, není jisté, že to Vaši noví domácí mazlíčci přežijí. Pozor tedy na přepravní podmínky a vybírejte prodejce a dopravce s rozvahou.
Jak a kde si tedy pořídit lombricomposteur?
Zde tedy základní možnosti, jak a kde si můžete pořídit vermikompostér:
-
-
- Jak již bylo výše řečeno, můžete zkusit využít podpory Vašeho města a např. si počkat, až vaše město bude rozdávat domácí kompostéry zadarmo. Popřípadě si kompostér pořídit s finanční podporou Vašeho města.
- Pokud jste zruční a máte zlaté české ručky, můžete si vermikompostér vyrobit, není to zase až tak složité, jestliže jste ten správný domácí kutil. Na tomto odkazu naleznete video, jak si takový domácí kompostér vyrobit.
- Nebo si ho jednoduše kupte. Druhů a značek existuje hned několik a na internetu si určitě vyberete. Já např. vybírala z těchto konkrétních vermikompostérů:
-
U nás nakonec vyhrál City Worms, i když osobně si myslím, že většina kompostérů splňuje podobné funkce. Zpravidla si můžete vybrat z nádherných barviček. Některé kompostéry mají kolečka a kompostér tak můžete posouvat (věřte, že když se naplní, tak není nejlehčí a přenášet ho nebudete chtít).
Některé mají odkládací prostory (City Worms) a jiné naopak místo na výsadbu nějakých bylinek (WormBox). Všechny však splní základní funkci, o kterou jde především. Lze v nich kompostovat organické zbytky!
Pokud se naučíte správně kompostovat, Vaši noví domácí mazlíčci Vám budou dělat jenom radost!
Na závěr bych tu tedy stručně shrnula základní výhody a nevýhody bytových vermikompostérů, jestliže chcete kompostovat ve francouzském velkoměstě (určitě ale platí i pro česká či slovenská velkoměsta 😀 ).
Výhody
-
- Snížíte objem Vámi vyhazovaného odpadu do komunálního odpadu.
- Budete mít super domácího mazlíčka, kterého můžete nechat doma samotného až 4 týdny, jestliže se rozhodnete odjet na dovolenou.
- Žížaly produkují tzv. „thé de compost (m.)“ = žížalí čaj, což je vysoce kvalitní hnojivo, které je však třeba ředit zhruba 1 ku 10. Pokud tedy budete kompostovat, můžete na jaře začít i s vlastním pěstováním rostlin.
Nevýhody
-
- Pokud si ho doma nevyrobíte či nebudete mít možnost podpory města, počáteční investice cca. 100 eur není pro některé nejmenší.
- Pokud se Vám nebude dařit udržovat správnou vlhkost, kompost Vám může začít zapáchat. Můžete mít následně též problém s muškami = „moucherons (m.)“.
Správně vedený vermikompostér však nezapáchá!
Více informací k domácímu kompostování ve Francii naleznete na Vers la Terre, kde můžete též klást jakékoliv Vaše dotazy ohledně kompostování na veřejném fóru.
Nebuďte pozadu, pořiďte si domácího mazlíčka 21. století !
Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod
Předchozí 3 články na toto téma:
3 komentáře u „Lombrics – domácí mazlíček 21. století !“