Jak se vyznat v široké nabídce francouzských mobilních operátorů

V dnešním článku Vám představím různé varianty nabídek mobilních operátorů, které můžete ve Francii využít. Se získáním nového francouzského čísla jsem po svém příjezdu extra velký problém neměla, ale i tak v článku naleznete zakomponované nějaké moje vlastní poznatky.

Francouzských mobilních operátorů je celá řada a není občas lehké se v jejich různorodé nabídce vyznat. Článek tedy bude opět užitečný pro kohokoliv, kdo nově přijíždí do Francie a není si jist, jakou nabídku zvolit.

Pár slov na úvod

V textu níže jsem si pro Vás připravila krom jiného i stručný přehled nabídek operátorů, které se mně osobně zdají k dnešnímu dni sympatické. Je třeba též poznamenat, že nabídky francouzských operátorů se docela dost často mění a zpravidla vyvíjejí (obsahují např. více dat), tím pádem ale také pomaloučku nenápadně zdražují.

Některé příznivé a oblíbené tarify však zůstávají. Osobně bych řekla, že změny tarifů jsou ve Francii častější než u českých operátorů, ale to je možná jenom můj pocit. Zároveň francouzští operátoři často nabízejí různé akce, v rámci kterých lze získat opravdu výhodný tarif.

Mně osobně se právě díky jedné takovéto limitované nabídce po mém příjezdu podařilo získat supr výhodný tarif, který mám do dnes, ale který už v současné době u daného operátora jednoduše nenaleznete.

Přijíždím za účelem studia, stáže, výměnného pobytu…

Pokud přijíždíte do Francie např. za studiem v rámci programu Erasmus+, francouzského operátora možná nebudete ani potřebovat. Může se ale stát, že pokud si budete zakládat francouzský bankovní účet, tak po Vás bude francouzské telefonní číslo vyžadováno. To však neplatí vždy.

Jestliže opravdu nutně francouzské číslo nepotřebujete, bude Vám pravděpodobně stačit Váš český operátor. Ceny jsou v rámci EU korigovány a pokud tedy nebudete v zahraničí provolávat českému operátorovi majlanty, bude vše v pořádku a můžete zůstat ve spojení se všemi blízkými za ceny „domácí – české“.

Pokud se však do Francii chystáte na déle než jeden semestr nebo budete volat, smskovat či datovat více než v ČR, je možné, že Vás bude Váš český operátor kontaktovat za účelem upravení Vašich cen a začne Vám účtovat dodatečné poplatky za roaming.

A právo na to má, takže se příliš nerozčilujte. Pro zachování domácích cen totiž platí zásada přiměřeného využívání roamingových služeb. Tedy využívat v zahraničí Váš tarif stejným způsobem jako v rámci ČR. Pokud Vás zajímá více info k této problematice, mrkněte třeba na tento odkaz.

Přehled francouzských operátorů

Ve Francii existuje celá řada operátorů, tzv. tradiční operátoři (jako je tomu v ČR O2, Vodafone a T-mobile) a poté tzv. virtuální operátoři (v ČR např. Mobil.cz, Kaktus, Blesk mobil, Sazka mobil, apod.).

Tradiční operátoři

Mezi hlavní čtyři tradiční operáty patří:

U prvních dvou operátorů v případě „forfait (m.)“ = paušálu, očekávejte tzv. „engagement (m.)„, tedy závazek – nejčastěji např. na 12 měsíců. Bouygues Telecom nabízí paušály se závazkem i bez závazku – edice B&YOU. Nabídka operátora Free mobile je pak zcela bez závazku.

Ať už se závazkem či nikoliv, během roku můžete narazit na různé akce, kdy např. první půl rok budete sice platit úžasná 3 eura měsíčně, ale následně tarif vychází např. na 12 eur měsíčně. Tak na tyto akce taky pozor a dobře si to propočítejte.

Virtuální operátoři

Krom těchto výše zmíněných čtyř základních operátorů existují stejně jako v ČR tzv. virtuální operátoři = „opérateur de réseau mobile virtuel (m.)“, zkráceně „MVNO“ (z anglického Mobile virtual network operator), kteří využívají často sítě těch tradičních.

Zpravidla nabízejí levnější a výhodnější tarify než tradiční operátoři (pokud tedy nevyžaduje i další služby – internet box, mobil k tarifu, apod.). Pozor, ne všichni podporují 4G. Zde výčet některých:

A jak si v takovém množství vybrat?

Samozřejmě si nejlépe podrobně prohlédnout jejich nabídku. Pokud máte rádi srovnávače, využít můžete např. jeden na tomto odkaze, srovnává i aktuální limitované akce od operátorů, což je super!!!

Každý hledá něco jiného. Někdo chce volat, jiný psát, jiný mít dost dat na surfování po internetu. Stejně jako u nabídky bankovních účtu, opět nelze říct, který operátor je nejv(ý)hodnější. Každému sedne něco jiného.

Moje rada je začít od mála, navýšit si tarif můžete vždy. Nabídka 100 gb se sice může zdát na první pohled lákavá (v ČR si za ní stále dost připlatíte), ale pokud např. využíváte doma wifi, za kterou platíte zvlášť, tak vězte, že Vám bude k ničemu.

Já osobně doma wifi mám a v tarifu mám „jen“ 20 gb. A i přesto, že jsem připojená po celý den i mimo domov (i na dovolených apod.) a nijak se neomezuji, stěží vyčerpám 10 gb dat měsíčně. A to i v metru a na dovolených koukám sem tam na videa. 😊

Nejlevnější základní měsíční paušály bez závazku

Pokud chcete něco bez závazku = „sans engagement“ a za málo peněz (tedy zůstat spojeni se světem a občas někomu napsat či zavolat), mrkněte např. na tyto operátory a jejich základní nabídky paušálů (nezahrnuje aktuálně platné akce). Pro mě osobně je vítězem operátor SYMA.

   • SYMA tarif l’indispensable za 1,90 eur – 2h volání, neomezené sms a mms, 1 gb dat v rámci Francie (700 mb v rámci EU) – nová SIM karta na počátku stojí 10 eur.
   • Free mobile – základní tarif za 2 eura = 2h volání, neomezené sms a mms, 50 mb dat v rámci Francie a EU– nová SIM karta na počátku stojí 10 eur.
   • Cdiscount mobil – základní tarif za 2 eura = 200 minut volání, 200 sms, 200 mb dat v rámci Francie – nová SIM karta na počátku stojí 10 eur.
   • Forfait 4G B&You od Bouygues Telecom – základní tarif za 4,99 eur, neomezené volání a sms, neomezené mms na území Franciie, 100 mb dat v rámci Francie a EU (nyní v akci s 200 mb), nová SIM karta stojí na počátku 10 eur.
   • Sosh – základní tarif za 4,99 eur – 2h volání, neomezené sms a mms, 100 mb dat v rámci Francie a EU – aktivace nové SIM karty na počátku stojí 10 eur.
   • La Poste Mobile – základní tarif za 4,99 eur – 2h volání, neomezené sms a mms, 100 mb dat v rámci Francie a EU– aktivace nové SIM karty  stojí 14,90 eur „en bureau de poste“ = při nákupu na poště či 9,90 eur při nákupu online.
   • Na internetu jsem též při svém průzkumu nalezla operátora Lebara, který nabízí narozdíl od ostatních operátorů zaslání a aktivaci nové SIM karty zdarma. Můžete si tedy nejdříve objednat pouze simku zdarma a pak se rozhodnou jaký tarif či kredit chcete.

Potřebuji pouze číslo na zřízení bankovního účtu, nechci platit paušál každý měsíc

I když se dají najít měsíční paušály bez nutnosti závazku na několik měsíců doslova za hubičku (např. výše zmíněný paušál od Free mobile za 2 eura měsíčně či SYMA za 1,90 eur měsíčně), nemusíte se do nich uvrtávat pokud nechcete. Stejně jako v ČR si můžete koupit pouze tzv. předplacenku = „carte prépayée (f.)“ a to v takové hodnotě, kterou preferujete.

Zde je malý přehled základních předplacenek k aktuálnímu datu. Na internetu jich samozřejmě najdete více, stačí se trochu podívat. Pokud máte někdo již např. nějakou dobrou zkušenost s nějakým z následujících, či jiných operátorů, neváhejte to napsat do komentářů k tomuto článku, budu ráda. 🙂

Tradiční operátoři
   • Orange Mobicarte Mini za 2,99 eur (bez kreditu, avšak neomezené volání mezi 21h a půlnocí, následně lze dobít nejrůznější škálou typů kreditů a balíčků).
   • SFR carte prépayée –  simka za 9,99 eur, která již obsahuje při aktivaci kredit ve výši 5 eur + 50 mb dat s platností následujících 30 dnů (aktuálně v akci za krásné 1 euro místo 9,99 eur).
   • Bouygues Telecom carte prépayée – základní karta od 5 eur, nelze objednat online, je třeba si vyhledat nejbližší „boutique (f.)“ = prodejnu či „point de vente (m.)“ = prodejní místo.
   • Free mobile – nenabízí předplacenku, zato nabízí pěkné paušály bez závazku.
Virtuální operátoři
   • La Poste Mobile – nabízí dvě varianty. Předplacenku klasickou = „classique“ či mezinárodní „international„. Obě stojí 9,90 eur a již obsahují kredit za 10 eur (platný 15 dnů). Pro nákup nové sim karty je třeba navštívit některou z prodejen. Plus do 30 dní je nutno provést první dobití, jinak bude číslo zrušeno.
   • LebaraSIM karta zdarma, možno objednat bez kreditu či s kreditem ve výši 5 eur i více.
   • Auchan télécom – nová SIM karta stojí 9,90 eur a obsahuje již 5 eur kreditu, platnost 30 dní. Možno koupit především v obchodech Auchan, stejně jako je tam možné dokoupit kredit v různé výši.
Výhody a nevýhody přeplacenek

Tyto nabídky jsou logicky bez závazku a u některých z nich máte navíc zaslání sim karty zdarma domů. U jiných si pro ně musíte zavítat do prodejních míst.

Karty jsou již buď nabité nějakou částkou nebo nikoliv, a na Vás je tedy ještě dokoupit kredit – „recharge (f.)“. Pozor, někteří operátoři též účtují tzv. „frais d’activation (m.)“, tedy aktivační poplatek i k sim kartě, která je bez kreditu.

Následně můžete „recharger“ = dobít kredit. Dobít si můžete zpravidla částkou od 5 eur a výše. Pozor, často pokud dobíjíte méně peněz, i délka platnosti kreditu je nižší! Třeba i pouhý jeden týden (zpravidla u 5 eur).

Také záleží jaký typ kreditu si vyberete. Respektive si můžete dobít např. oněch 5 euro – a to buď jako klasický kredit nebo jako v ČR tzv. balíček. V závislosti na tom, jaký typ jste si vybrali, budou podmínky Vašeho volání či smskování odlišné.

Dobití klasické kreditu se nazývá něco jako „recharge classique (f.)“. Balíčky pak najdete buď jako tzv. „pass (m.)“ nebo mají různé další názvy: Monde, Internatiol, Web, Internet, Max, atd.

Klasické dobití můžete samozřejmě následně využít na všechny základní služby. Balíčky slouží pro ty, kteří mají specifické požadavky (např. chcete sim používat pouze pro data). Dobíjení je zpravidla možné online přes internet, přes mobil či nákupem kreditu v některém z prodejních míst.

Moji osobní favoriti

… v závislosti na tom, zda …

1) máte doma wifi, za kterou platíte zvlášť

Já osobně jsem aktuálně u RED by SFR, mám tarif pořízený v akci, který už je v dnešní době minulostí. Kdybych si však měla vybrat dnes ze základní nabídky (neberu teď v potaz aktuální akce), osobně bych asi šla do tarifu bez závazku La Poste Mobile za 9,99 eur, který obsahuje neomezené volání, sms i mms plus 30 gb internetových dat (10 gb v rámci EU).

Líbí se mi i podobná nabídky od SYMA – l’essentiel, která dokonce obsahuje 40 gb dat, avšak v rámci EU pak pouze 4 gb. Pro normálního smrtelníka, který využívá doma wifi jsou tyto tarify zcela dostačující a nezruinují Váši peněženku. A navíc je můžete využít bez problému i při návštěvě ČR díky dostatečnému objemu dat pro cesty v rámci EU.

2) wifi doma nemáte, potřebujete hodně dat

Pokud doma wifi nemáte a potřebujete větší objem dat (ve výši 100 gb) a chcete něco též bez závazku, tak máte docela dost široký výběr. Např. SYMA l‘increvable, NRJ MOBILE, RED by SFRFree mobile či Giga Série od Prixtel nabízejí tento objem dat za 20 eur, a to opět neberu v úvahu aktuálně platné akce.

Předvánočních akcí v současné době totiž stále přibývá, takže srovnání těchto nabídek by vystačilo na samotný článek. Jen na ukázku (platné k 18/11/2020). Bouygues Telecom B&YOU nyní v akci nabízí 100 gb již za 14,99 eur. NRJ mobile dokonce dostanete 150 gb dat za 9,99 eur během prvních 12 měsíců – následně za 22,90 eur. Takže vidíte, že i takové krásné nabídky existují.

Další aktuálně platné akce však probírat nechci, protože to by pak tento článek třeba za měsíc nebyl příliš aktuální. Stejně tak tu nebudu dále rozebírat pořízení paušálu s nákupem telefonu od operátora, které též bývá výhodné, ale nabídka je rozmanitá. 🙂

A moje osobní rada na závěr?

Na závěr bych jenom chtěla upozornit na jednu z taktik místních operátorů, se kterou jsem se setkala na začátku tohoto roku, kdy mi z ničeho nic operátor začal účtovat o 2 eura více na faktuře. Zjistila jsem sice, že mi dal i 2x více dat, ale 40 gb dat jsem nepotřebovala, když sotva využiji těch 10 gb.

V diskuzích a odpovědích od operátora jsem se dočetla, že „prý“ operátor rozesílal již před několika týdny emaily o tomto navýšení. A pokud člověk na email neodpověděl negativně, že to nechce, automaticky tato změna byla aplikována.

Po pečlivé kontrole všech emailu od mého operátora jsem zjistila, že já jsem v životě takovýto email nedostala. A podle komentářů v diskuzích jsem nebyla sama. Naštěstí jsem si zvýšení ceny faktury všimla hned první měsíc, takže jsem to mohla ještě během prvních 3 měsíců zrušit a od následujícího měsíce platit zase moji původní cenu.

Takže pozor, i takovéto praktiky tu operátoři na své klienty zkouší. Moje rada na závěr tedy zní – kontrolujte si pravidelně všechny Vaše faktury. 😊

Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *