„Masseur-kinésithérapeute“ – na co si dát pozor před první konzultací

Když už jsem tak začala psát o tom zdravotním pojištění, napadlo mě, že by bylo zajímavé zmínit jedno specifické téma, které je se zdravotnictvím úzce spojeno. Tímto tématem je návštěva „masseur-kinésithérapeute (m.) (dále jen kinesiterapeut), a to především co se Paříže týká.

Paříž zde zmiňuji proto, že problém, který se Vám zde chystám popsat, je ryze problematickou záležitostí právě v tomto městě. Jedná se o to, že v Paříži si kinesiterapeutové v sektoru „conventionnéúčtují za konzultace více než je povolené.

Pokud žijete v Paříži a již jste například měli problém se zablokovanými zády, tak věřím, že o tomto problému jste již dobře informováni. Avšak i přes nápravné snahy všeobecné zdravotní pojišťovny CPAM se tento problém v Paříži nedaří vyřešit. Pokud jste se s podobným problémem setkali i v jiných městech Francie, neváhejte mě kontaktovat, ráda to do článku přidám.

Pro ty z Vás, kterých se „Paříž“ netýká, ale rádi byste se dozvědeli nějaké základní informace před Vaší první návštěvou kinesiterapeuta, nemusíte se bát, ani na Vás jsem nezapomněla a můžete si článek přečíst. Na konci článku pak naleznete základní shrnutí a některé užitečné odkazy, které se všeobecné návštěvy kinesiterapeutů týkají. 🙂

Kdo je to ten „masseur-kinésithérapeute“

Jen pro přiblížení bych Vám ráda stručně představila toto povolání, jestliže o něm slyšíte prvně. Kinesiterapeut je něco jako v České republice fyzioterapeut. Hodně obecně řečeno. Nejsem žádný odborník a do většího rozboru srovnání těchto dvou profesí ve Francii a v ČR se opravdu nehrnu.

Kinesiterapeut ke svému výkonu využívá pohyby nebo se je snaží u osob napravovat. Jeho cílovou oblastí jsou tak především svaly a klouby. Ke kinesiterapeutovi tak můžete být odesláni svým praktickým lékařem např. po nějakém úrazu, při blokádě zad, apod.

Tento článek jsem se ale nerozhodla psát proto, abych Vám tu půl hodiny toto povolání představovala, ale spíš proto, aby Vás při Vaší příští návštěvě kinesiterapeuta (zejména v Paříži) nečekalo nemilé překvapení, co se jeho ceníku týká. Tak se na to pojďme vrhnout.

Praktiky pařížských ordinací kinesiterapie

Sama jsem o praktikách pro mě místních, tedy pařížských, kinesiterapeutů neměla potuchy až do doby, kdy jsem si zablokovala záda a začala trpět příšernými bolestmi.

Po měsíci již byla bolest nesnesitelná, takže jsem se vydala ke své praktické lékařce, která mi potvrdila, že mám na onom místě pravděpodobně zánět a je třeba to „rozmasírovat“. Dostala jsem tedy předpis k návštěvě ordinace kinesiterapeuta, včetně tipu na jednu šikovnou paní, jejíž tarif byl 35 eur za půl hodiny.

Bohužel tato paní měla ordinaci docela daleko od mého bydliště. Rozhodla jsem se proto vyhledat jiného kinesiterapeuta ve svém okolí. Většinu doktorů zpravidla vyhledávám přes aplikaci „Doctolib“, kde si můžete zadat různá kritéria, podle kterých vám vyjedou pouze ti pracovníci, kteří je splňují.

Učinila jsem tak i v tomto případě. Zadala jsem si tedy požadavek na ordinaci kinesiterapeuta tak, aby dotyčný spadal do tzv. sektoru „conventionné a já nemusela za jeho služby doplácet (mám mutuelle). V případě služeb kinesiterapeutů se totiž setkáte pouze s rozdělením na conventionnéa non-conventionné“. Jaký je mezi tím rozdíl se můžete dočíst v tomto článku.

Super – seznam kinesiterapetů v okolí jsem měla za vteřinku!

Během okamžiku jsem nalezla jednu paní nedaleko, jejíž tarif byl 40 eur. Sice drazší než ta, kterou mi doporučila moje praktická lékařka, ale zase byla kousek ode mě. Tak jsem si řikala, že teda těch 5 eur rozdíl už mě nezabije.

Jelikož jsem již zvyklá, že návštěva u specialisty vychází dráž, nebyly mi tyto ceny ze začátku vůbec podivné. Avšak nějak mi asi v podvědomí nedalo spát, proč si každá účtuje jinak, když jsou obě „conventionné„, a začala jsem si vyhledávat, jak je to s proplácením návštěvy kinesiterapeuta od CPAM.

Podařilo se mi nalézt jeden zajímavý článek, kde bylo toto téma hezky zpracováno. U čeho jsem se však zarazila, byla maximální částka stanovená pojišťovnou. Bylo to něco okolo 25 eur u těch nejsložitějších úkonů v rámci sektoru conventionné. Jak tedy bylo možné, že moje kinesiterapeutka si za jednu 30 minutovou návštěvu může účtovat eur 40?

Začala jsem více pátrat a dozvěděla jsem se, že všechny ordinace kinesiterapie spadající ve Francii do sektoru „conventionné“ mají výslovně zakázáno si účtovat tzv. „dépassements d’honoraires (m.), tedy příplatky. Pouze ve zvláštních případech (např. dojezd domů za pacientem) si mohou naúčtovat příplatek, avšak pacient musí s tímto příplatkem souhlasit.

Jak je tedy možné, že v Paříži si téměř všechny ordinace kinesiterapie, které se řadí do sektoru „conventionné“, účtují za jednu návštěvu 30 a více eur, když je to zakázané?

Začarovaný kruh

Jak během mého „dalšího pátrání“ vyšlo najevo, v Paříži stěží seženete kinesiterapeuta, který by se řídil nařízením a uplatňoval sazby stanovené pojišťovnou.

A jelikož hledat kinesiterapeuta, který tyto sazby v Paříži dodržuje, je jako hledat jehlu v kupce sena, obyvatelé Paříže dle mého názoru v průběhu času nějak tento fakt přijali a již si ani nestěžují. Raději si danou částku připlatí, než aby trpěli bolestmi.

A právě zde nastává onen problém:
  1. Lidé trpí a budou vždy trpět nějakými zdravotními komplikacemi, kvůli kterým budou nuceni navštívit ordinaci kinesiterapie.
  2. Terapeuti v Paříži zároveň vědí, že všichni si v Paříži účtuji více než by měli. Tak proč by zrovna oni měli pracovat za sazby, které jim stanovuje pojišťovna.
  3. Občané též vědí, že dobrého kinesiterapeuta za základní sazby v Paříži asi neseženou. A proto bez řečí platí částky, které jim místní ordinace účtují.

Prostě začarovaný kruh

Místní ordinace kinesiterapie odůvodňují jejich jednání a sazby faktem, že nájmy v Paříži jsou vysoké a nezbylo by jim tak nic k živobytí. Je však diskutabilní, zda je to pravda či zda si chtějí jenom přilepšit, jelikož celá řada ostatních zdravotnických pracovišť je schopna poskytovat v Paříži služby za sazby stanovené všeobecnou zdravotní pojišťovnou CPAM.

Kolik tedy budu platit?

Především záleží na tom, jaký typ úkonu Vám předepíše Váš praktický lékař. Mimo Paříž Vám pak budou kinesiterapeuti zpravidla účtovat částku mezi 16 a 25 eury, právě podle typu úkonu. Přehledná tabulka s částkami za úkony viz na odkazu 1 níže.

Faktem je, že v Paříži mají ordinace zpravidla stanovenou nějakou částku za konzultaci, která zpravidla trvá 30 minut (a stojí zpravidla okolo 30 eur a více). Vaše faktura a částka proplacená od pojišťovny se budou tedy pravděpodobně lišit. Informujte se proto vždy raději předem a rovnou se zeptejte, kolik budete ve Vašem případě doplácet.

Tak jsem to udělala nakonec i já. Našla jsem si na Doctolibu jiného kinesiterapeuta kousek od mého bydliště, který si účtoval 28 eur. Pro jistotu jsem si do jejich ordinace ještě zavolala, aby mi potvrdili, kolik z dané částky mi pojišťovna pokryje za daný úkon a kolik budu doplácet.

A co je ještě dobré vědět?

  • Narozdíl od běžného doktora, návštěvy u kinesiterapeutů jsou propláceny CPAM pouze ve výši 60 % a to ještě pouze tehdy, jestliže máte předpis od Vašeho praktického lékaře.
  • Zbýlých 40 % si musíte doplatit buď Vy sami nebo Vám je proplatí Vaše mutuelle pojišťovna. POZOR – ne všechny mutuelle pojišťovny kinesiterapie proplácí! Informujte se předem u té Vaší.
  • Počet návštěv Vám předepíše buď Váš praktický lékař nebo o jejich počtu rozhodne kinesiterapeut při první návštěvě (tedy v případě, kdy na receptu/předpisu nemáte od Vašeho praktického lékaře uveden přesný počet).
  • U některých úkonů je počet návštěv omezen a pro více ošetření je třeba souhlasu CPAM.
  • Pozor na kinesiterapeuty, kteří objednávají více pacientů na jednu konzultaci. Kolik pacientů mohou vzít najednou je též omezeno.

Zde přidávám ještě dva odkazy, kde jsou zpracovány ve francouzštině základní informace ohledně kinesiterapeutů. Pokud se Vám nechce číst, v druhém odkazu naleznete video s rozhovorem, ve kterém se též stručně hovoří o praktikách pařížských kinesiterapeutů. 🙂

Moje rada na závěr?

Kinesiterapeuta vybírejte pečlivě, nejlépě na doporučení od někoho známého. Šikovní kinesiterapeuti v Paříži opravdu vycházejí na 40 euro a více. Pokud víte o někom šikovným kdekoliv ve Francii, klidně přidejte jeho jméno do komentářů k tomuto článku.

Mně se sice podařilo sehnat jednoho za 28 eur, ale musím říct, že už bych k němu asi znovu nešla a příště si raději připlatila. Kdysi jsem měla příležitost navštívit jednoho dražšího „non-conventionné“ mimo Paříž a s jeho službami se to srovnávat nedalo.

Nížší cena však nemusí vždy znamenat „horší kvalitu“. V Čechách mám masérku, která má zlaté české ručičky a peněženku mi to též nezruinuje. A přitom by si za svoji šikovnost mohla účtovat „majlant“. 🙂

Krásný den Vám všem!

Vysvětlivky: (m.) – nom masculin = mužský rod; (f.) – nom féminin = ženský rod

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *