Speciál – Jak na život v karanténě „po francouzsku“

Aktivit, které můžete dělat doma v dobách zákazu vycházení, je omezeně a pravděpodobně se mezi Vámi všemi nebudou příliš lišit. Předpokládám, že výplň času je podobná pro všechny pozemšťany bez ohledu na to, zda se nacházíte ve Francii, v České republice či kdekoliv jinde ve světě.

Krom homeoffice to mohou být knihy, filmy, generální úklid, vaření, učení se doma s dětmi, apod. Možná Vám již za ten uplynulý týden došly Vaše nápady ohledně knižních či filmových titulů. Jak to tak ale vypadá, ještě si nějaký ten čas doma pobudeme, a proto jsem napsala tento článek.

Rozhodla jsem se, že se s Vámi v tomto článku podělím o názvy francouzských knižních a filmových titulů, které patří k oblíbeným v naší malé domácnosti a třeba Vás tak trochu inspiruji. 😊

Knihy

Asi nejjednodušší bude začít s četbou. Nééé tou povinnou, žádné strachy. 😀 Pokud rádi čtete, určitě se tomuto koníčku věnujete i právě v takových dobách, jako je ta dnešní – karanténní. Koukla jsem tedy do naší knihovničky a poradila se s přítelem, který je na rozdíl ode mě opravdu velký čtenář.

A zde jsou naše tipy na zpříjemnění Vašeho času. Pokud tedy plánujete objednat si nějaké knížky po internetu, můžete zkusit následující. Najít je případně můžete i v jejich elektronické podobě jako e-booky, avšak konkrétní odkazy zde vkládat nebudu, my máme doma tyto knihy v podobě papírové. 😊

Něco málo pro zdatné čtenáře

Pokud rádi čtete thrillery, vyzkoušet můžete L’appel de l’ange od Guillaume Musso či Ne lâche pas ma main od Michel Bussi.

Jestliže preferujete literaturu orientovanou spíše odborně, doporučit Vám můžeme následující tři knihy. První dvě jsou od stejnojmenného autora a věnují se problematice digitálních technologií a jejich vlivu na děti. Třetí z navrhovaných knih se též věnuje dětem, avšak spíše obecně, co se jejich výchovy týká.

  1. La fabrique du crétin digital (les dangers des écrans pour nos enfants) od Michel Desmurget 
  2. TV lobotomie (la vérité scientifique sur les effets de la télévision) od Michel Desmurget 
  3. Une année pour tout changer (et permettre à l’enfant de se révéler) od Céline Alvarez 

Pro začátečníky a pro ty nejmenší

Jestliže máte doma děti nebo s francouzštinou teprve začínáte, osobně bych Vám doporučila příběhy Malého Mikuláše – francouzský název Le petit Nicolas od Sempé et Goscinny.

Jak jsem již řekla výše, nejsem příliš velký čtenář, ale příběhy Malého Mikuláše jsem začala číst v počátcích svého studia francouzštiny, a nejen že si mi opravdu líbí, ale navíc mi i obohatily moji slovní zásobu.

Začít můžete s prvním dílem a následně se můžete pustit do čtení celé řady dalších dílů. Díly na sebe nenavazují, takže je v podstatě jedno, v jakém pořadí je budete dále číst.

Pro ty nejmenší (či pro Vás, pokud se ve francouzském prostředí opravdu teprve rozkoukáváte) můžete sáhnout po knihách od nakladatelství HACHETTE JEUNESS.

Doma jsem nalezla Bambi od Disneyho či miniknížečku ze série Monsieur Madame. Tyto miniknížečky mimochodem patří mezi mé oblíbené a díky hlídání dětí ve Francii mám přečtenou jejich velkou část.

Filmy

Pro ty, kteří čtení příliš neholdují a upřednostňují spíše filmy, zde představím ty, které jsme v poslední době skoukli doma my. Dle mého osobního názoru je nejlepší si pořídit účet u Netflixu.

Ve Francii je Netflix hodně rozšířený a najdete na něm celou řadou filmů a seriálů jak ve francouzštině, tak v angličtině. Včetně titulků. Zaregistrování se tedy určitě vyplatí vzhledem k množství filmů, které každým dnem přibývají. Základní formuli si můžete pořídit již za 7,99 eur.

Filmy, které zmiňuji níže zrovna na Netflixu asi nenajdete, ale určitě je naleznete na jiných servrech, kde si je za určitý poplatek budete moci stáhnout či shlédnout. Popřípadě si můžete zakoupit přes internet jejich DVD.

Klasika a tip pro začátečníky

Klasikou, kterou jste pravděpodobně ve svém životě již viděli minimálně v českém jazyce, jsou např.:

  • Taxi
  • Le Gendarme de Saint-Tropez
  • Le Grand Blond avec une chaussure noire 

Začínáte s francouzštinou? Poté každopádně doporučuji shlédnout právě ty filmy, které jste již viděli v češtině a porozumění tak pro Vás bude lehčí. Jelikož již víte, o čem film zhruba je, francouzská slovíčka si lépe spojíte s jejich významem.

Dalším filmem, který měl úspěch též v České republice, avšak který je dle mého názoru ve francouzštině nesrovnatelně lepší je film Intouchables. Nezklamal mě ani další film s hercem Omarem Sy – Samba.

Komedie a něco pro děti

Pokud preferujete spíše nějakou komedii, kouknout se můžete např. na:

  • Qu’est ce qu’on a fait au Bon Dieu
  • Tout le monde debout
  • La Tour Montparnasse infernale (z těch staršího vydání 🙂 )

Pokud rádi koukáte na filmy se svými ratolestmi, určitě neuděláte chybu výběrem některého z dílů Asterixe. Můj oblíbený je Les douze travaux d’Asterix. Ten mimochodem naleznete i na Netflixu. 😊

Pokud výše zmíněné filmy nejsou Vaším šálkem kávy, pevně věřím, že např. na Netflixu najdete to pravé ořechové právě pro Vás. 😉

Autor: Soňa Trousilová

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se přestěhovala za přítelem do Francie. Se svými čtenáři sdílím své osobní zkušenosti z Francie a tipy, jak snadněji překonat nejen počáteční bariéry, které s sebou život v této zemi přináší. O tom, jak to vše začalo, si můžete více přečíst zde!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *